Úgy gondolom (ezt remélem Admin társam, Kecske Úr nevében is írhatom), hogy eme titokzatos állat MKP ( azaz, Megér egy Külön Postot).
Nem plagizálunk, ahogyan ezt hajdani és mostani irodalomtanárnőm modta és mondá vala, úgyhogy forrásom a Díszmadár Magazin-ból való.
˝A természet alkotásai a legcsodálatosabbak, ezek egyike a kontyos gyöngytyúk (Numida meleagris). A tyúkalakúak rendjébe, a gyöngytyúk félék családjába tartozik. Előfordulása Nyugat-Afriától keletre Dél-Szomáliáig minden erdős területen előfordul, ezenkívül a dél-afrikai országok egyrészén is előfordul.
Testmérete 50 cm, súlya 1-1,1 kg. Költési időszak novembertől márciusig, 4-5 sárgásbarna vagy vörösses tojást rak amelyek 25-28 nap alatt kelnek ki. A költési időszakon kívül társas lény, de a párválasztása egész életre szól. Tápláléka: gyümölcsök, csonthélyas termékek, levelek, gumók, gyökerek, rovarok. Színezete: tollazata sötétkék, sok fehér petty díszíti. Repülés közben jól látható a fehér szárnyfoltja. Csupasz pofa szürkéskék színű, a füle körül és a nyakán világosabb a bőr. A sisakja rövid fekete bodros tollakból áll. A hosszú erős lábán meglehetősen gyorsan fut. A repülésen kívül ez az egyetlen védekezési módja.
Szaporodás, a költési időszak kezdetén a kakas inpozáns násszertartást ad elő. Fel-alá járkál és a nyakát nyújtogatva emelgeti a fejét. Ezután a párjával elhagyja a csoportot és költőhelyet keres, csak akkor térnek vissza a rajhoz, amikor a fiókáik már majdnem felnőttek. A fiókák 15-20 napos korban már képesek felrepülni a két méter magasan lévő alvóhelyre. Gondolta volna? A kontyos gyöngytyúk kavicsokat és csigahéjakat is felcsipeget, ezek segítik a kemény táplálék, például a magok és a csonthéjas termések megemésztését.
A görög mondavilág különleges magyarázatot ad arra, miért találhatók fehér pontok a gyöngytyúk tollazatán. Amikor Meleagros hugai, akik Pávajércévé változtak, meghallották bátyjuk halálhírét, sűrű könnyeket hullattak tollazatukra, és állítólag ezekből lettek a fehér pöttyök.˝
Saját gondolataimat a Blognévadó Állatról, majd egy külön postban írom majd le.
Bodri Úr.